top of page
cerrahlık

Yüz Germe

Görüntünüzü Değiştirin, Hayatınız Değişsin

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yaşlanma ve çevresel faktörler yüz ve boyun cildinde kırışıklıklara ve sarkmalara sebep olur. Ritidektomi ya da facelift olarak da bilinen yüz germe ameliyatı, yaşlanma belirtilerini tedavi ederek yüzün, çene hattının ve boynun daha genç görünmesini sağlar.

Yüz germe ameliyatı ile elde edilenler

Azalmış ince çizgiler ve kırışıklıklar: Yüzdeki dokular taşınıp fazla cildin çıkarılması ile yüz germe ameliyatında ince çizgiler ve kırışıklıklar azalır ve daha genç cilt görünümü elde edilir. Bu ameliyat ile alt göz kapağındaki, burun, ağız etrafındaki ve çenedeki kırışıklıklar, gülümseme çizgisi, "marionette" çizgileri, dudak üstü barkod çizgileri gibi çizgiler azaltılır.


Daha sıkı bir cilt: Yüz germe estetik ameliyatında orta yüzde ve boyundaki fazla cildin alınmasıyla daha genç bir görünüm elde edilmiş olur. Yüzdeki dokular genç bir yüzdeki gibi yukarı doğru eski yerlerine getirilirken cilt de daha sıkı bir şekilde dokuların üzerine yerleşir.

Belirginleşmiş yüz hatları: Yüzdeki yağ dokuları zamanla yer değiştirerek yer çekimi ile aşağı doğru ilerler. Genellikle çeneye doğru ilerlediğinde de gıdı görünümünde çift çeneye sebep olur. Yüz germe ameliyatında aşağı doğru yer değiştirmiş olan yağ dokuları eski yerlerine getirilip kaslar sıkılaştırılarak çene hatları yeniden belirginleştirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatı için en iyi adaylar kimlerdir?

  • Yüzünde ve boynunda kırışıklıklar olan ve sarkmış cildi olan kişiler yüz germe ameliyatı için adaydır. Bu operasyon için ideal durum, kişinin genel sağlık durumunun iyi olması, sigara içmemesi ve yara iyileşmesini bozan bir ek hastalığının bulunmamasıdır.

Yüz germe ameliyatı için en ideal yaş nedir?

  • Yüz germe ameliyatı olan hastalar genellikle 40 ile 60 yaş arasında olmakla birlikte, 70 ile 80 yaşında da bu operasyondan yarar sağlayan hastalarımız bulunmaktadır. Belirgin bir şekilde erken yaşlanma belirtileri olan daha genç hastalarda da bu operasyon uygulanabilir.

Yüz germe ameliyatında ameliyat izleri nerededir?

  • Klasik tam yüz germe ameliyatında ameliyat izi şakaklarda saç çizgisinden başlayıp, kulak önünden devam eder ve kulak arkasında saç çizgisinde sonlanır. Bazen daha kısa insizyonlar yapılabilir. Ameliyat izinin uzunluğu ve yerleşimi hastanın yapısına ve ihtiyacına bağlı olarak değişir.

Yüz germe ameliyatından sonra iyileşme dönemi nasıldır?

  • Ameliyat sonrasında hastanın yüzü sarılı olur ve hasta yakından takip edilir. Bazen kan birikimini önlemek amacı ile ameliyatta dren yerleştirilebilir. Çoğu hasta bir hafta sonra işine dönebilmekte ve yaklaşık 4 hafta sonra spor aktivitelerine başlayabilmektedir. 

Yüz germe ameliyatının sonuçları ne kadar kalıcıdır?

  • Yıllar içinde doğal yaşlanmanın devam etmesi ile birlikte bu operasyon ile sağlanan genç görüntü uzun yıllar kalıcıdır.

bottom of page