top of page
Surgery

Rinoplasti

 (Burun Estetiği)

Görüntünüzü Değiştirin, Hayatınız Değişsin

Rinoplasti nedir? 

Rinoplasti burnun kozmetik (görünüş) veya fonksiyonel (işlevsel) sorunlarını düzeltebilen estetik cerrahinin adıdır. Bu uygulama burnun büyüklük, şekil ve genel görünümünde düzelme sağlar ve yüzün geri kalanı ile uyumlu hale getirir. Rinoplasti aynı zamanda burnun yapısal bozukluklarını da düzelterek daha iyi nefes alınmasını sağlar. 

Sıkça sorulan sorular

Rinoplasti ile burnun hangi yapıları ve özelikleri düzeltilebilir?

  • Burun ucu, burun delikleri, burun kökü (iki kaşın ortasındaki bölümü), burun dudak açısı, burnun yüksekliği ve burun sırtının şekli gibi neredeyse burnun tüm karakteristik özellikleri değiştirilerek gelişme sağlanabilir. Aynı zamanda septoplasti işlemi olarak da bilinen burun orta hattının düzeltilmesi ile de nefes fonksiyonu düzelir.

Rinoplasti - burun estetiği ameliyatı için yaş sınırlaması var mı?

  • Rinoplasti adayları için kesin bir yaş sınırı olmaması ile birlikte, genellikle en düşük yaş sınırı 15 ile 16 yaşlarıdır. Çünkü rinoplasti operasyonu adaylarının yüz yapısının tamamen oturmuş, yüzünün büyümesi tamamlamış, fiziksel olarak sağlıklı, ve ameliyat kararı alabilecek olgunlukta olması gerekmektedir.

Rinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

  • Kullanılan tekniğe ve burnun düzeltilmesi gereken deformitelerine bağlı olarak değişse de genel olarak 1 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası düzelme dönemi nasıl geçer? 

  • Ameliyattan çıktığınızda burnunuzun üzerinde burun alçısı ve bantlar ve bazen içinde splint olacaktır. Genellikle ertesi gün veya 3 gün sonra splint çıkarılacak, bir hafta sonra alçı çıkarılıp bantlarınız yenilenecek ve bir hafta daha geçtiğinde tüm bantlar çıkarılacaktır. Genellikle hastalar 1 hafta sonra işlerine geri dönebilmekte, ve ödemin büyük çoğunluğu birkaç hafta içinde geçmektedir. Fakat ödemlerin tamamen yok olması daha uzun sürecek ve burnunuz 6 ay (bazen 1 yıl) içinde hafifçe değişmeye ve iyileşmeye devam edecektir.

Rinoplasti ameliyatının etkisi ne kadar sürer?

  • Rinoplasti ameliyatının etkisi dış etkenler olmadığı sürece kalıcıdır, burun yüzün geri kalanı gibi yıllar içinde yaşlanmaya devam eder. 

bottom of page