top of page
Adam Başlarken Botox

Botulinum Toksin Uygulaması

En İyi Görüntünüze Kavuşun

Botulinum toksin, zamanın etkisini geriye alan test edilmiş güvenilir ve etkili bir yöntemdir. Ameliyatsız estetik uygulamalarda kadınlar ve erkekler tarafından en sık başvurulan işlemdir. Kişiye özel uygulama yöntemleri ile yüzde dinlenmiş genç bir ifade oluşturulur.

Botulinum toksin nedir?

Botulinum toksin bir bakteriden elde edilen ve kaslarda geçici hareketsizlik sağlayan, bu sayede kırışıklıkları azaltan bir maddedir.

  • İki kaş arasında kızma çizgileri

  • Alın bölgesinde yatay çizgiler

  • Göz kenarlarında "kaz ayağı" çizgileri

  • Boyunda çekmeye sebep olan bantlar

botulinum toksin ile tedavi edilebilir.​

Botulinum toksin ile neden belirli çizgiler ve kırışıklıklar tedavi edilebilir?

Botolinum toksin, kas hareketi ile oluşan yüzdeki dinamik çizgileri tedavi eder. Dinamik çizgiler, yüzdeki kasların kasılması sonucu üzerindeki cildin katlanması ile oluşur. Bu yüz hareketleri kaş çatma, kaşları yukarı kaldırma, gülümseme, gözleri kısma gibi mimiklerdir. Bunun yanında kas hareketlerinden bağımsız olarak hacim kaybı nedeni ile oluşan kırışıklıkların tedavisi ise dolgu yöntemleridir.

 

Nasıl etki eder?

Kırışıklığa yol açan kasları yumuşatarak etki eder. Sadece yapıldığı bölgede etkilidir. Etkisi yaklaşık 4 ay sürmektedir. Sonrasında aynı etkinin devam etmesi isteniyorsa işlem tekrarlanır. 

Uygulaması ve sonrası nasıl geçer?

Uygulama neredeyse ağrısızdır. İşlem sırasında çok ince bir iğne kullanılmaktadır, bununla birlikte hafif bir batma veya basınç hissedilebilir. İşlem sonrasında bu hisler tamamen geçer.

İşlem sonrasında hafif kızarıklık olması normaldir, birkaç saat içinde kaybolur. İlk 24 saat yüze masaj yapılmamalı ve ovulmamalıdır. İlk 4 saat kişi dik durmalı, eğilmemeli, ilk 3 gün yüz üstü yatmamalıdır.

Etkisi ne zaman başlar?

Etkisi yaklaşık 3 günde başlamakla birlikte, etkilerinin tam oturması yaklaşık 2 haftadır.

Etkisi ne kadar sürer?

Etkisi ortalama 4 ay sürmektedir, bazen kişinin yapısına göre daha uzun veya kısa sürebilmektedir.

Etkisi geçtikten sonra mutlaka tekrar yapılmalı mı?

Etkisi geçicidir, yani etkisi geçtiğinde kişinin yüzü uygulama yapılmamış haline döner. Olduğundan daha sarkık ya da daha kırışık bir hale dönmez, hatta mimikleri azalttığı için kırışıklık önleyici etkisi de bulunmaktadır. Bu yüzden bir kere  yaptırınca sürekli yapılması gerekiyor düşüncesi doğru değildir, kişi aynı görünüme sahip olmaya devam etmek isterse tekrar yaptırabilir.

Başka hangi tedaviler yapılır?

Terleme tedavisi: Koltuk altı, el ayası veya ayak tabanında aşırı terleme olan hastalarda kullanılır. Tekrarlayan tedaviler sonrasında yaptırma ihtiyacı azalır ve iki tedavi arasındaki süre zamanla uzar.

Gummy smile tedavisi: Gülümseme sırasında diş etleri fazla miktarda görünen hastalara uygulanır. İşlem sonrası aşırı aktif olan ve gülümseme sırasında fazlaca kalkan kas daha az kalkar, ve kişiye daha çekici gelen bir gülümseme elde edilir.

Diş sıkma tedavisi: En büyük çiğneme kası olan masseter kası, aynı zamanda çenenin de köşeli görünümünü oluşturmaktadır. Masseter kası çok güçlü olan hastalar, diş sıkma problemi yaşayanlar, ya da çenesinin daha az köşeli bir görüntüye sahip olmasını isteyen kişiler yarar görür. Genellikle bir ya da birkaç uygulamadan sonra kas eskisi kadar güçlü olmayacağından diş sıkma şikayetleri azalır veya biter.

bottom of page