top of page
Image by Olga Guryanova

Jinekomasti
(Erkekte meme büyümesi)

Görüntünüzü Değiştirin, Hayatınız Değişsin

Jinekomasti nedir?

Erkeklerde hormon dengesizliği nedeni ile meme dokularında büyümesidir. Bir veya her iki memeyi de etkileyebilir ve çoğu zaman asimetrik bir görünüm vardır. Psödojinekomasti ise kilo alımı ile birlikte yağ dokusunda artma ile erkekte memenin büyümesidir. Yenidoğan bebeklerde, ergenlik dönemi erkeklerde ve yaşlılık döneminde görülen meme büyümesi genellikle fizyolojiktir.

Jinekomasti/psödojinekomasti ciddi bir sorun olmamakla birlikte bazen ağrı şikayeti ve genellikle görünümün düzeltilmesi isteği ile hastalar estetik cerrahiye başvurur.

Jinekomasti sebepleri

Doğal hormon değişiklikleri, kullanılan ilaçlar, alkol kullanımı, anabolik steroid kullanımı, bazı bitkisel ürünlerin kullanımı gibi sebepler ile jinekomasti oluşmaktadır. Operasyon öncesinde bu sebepler araştırılır. Psödojinekomastinin sebebi ise fazla kilo alımı ile meme dokusunda yağ birikmesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Erkekte meme büyümesi ameliyatsız düzelir mi?

  • Eğer tanı jinekomasti ise ameliyat dışında düzeltme yöntemi yoktur. Meme dokusu büyüdüğü zaman diyet ve egzersiz yapılsa ya da hormon dengesizliği düzelse de büyümüş meme dokusunun ameliyat ile alınması gerekir. Yağ dokusu artarak oluşan psödojinekomasti durumunda da birikmiş yağ dokusunun eritilmesi yıllar alabilir, ve eğer deride sarkma oluşmuşsa eski haline dönmez.

Ameliyatta hangi tip anestezi kullanılır?

  • Jinekomasti düzeltilmesi ameliyatlarında genel anestezi kullanılmaktadır.

Sadece yağ alarak (liposuction) jinekomasti tedavi edilebilir mi?

  • Küçük evre psödojinekomasti hastaları sadece liposuction işleminden fayda görür ve tedavi edilebilir. Fakat meme dokusunda artış ya da ciltte sarkma mevcut ise liposuction ile jinekomasti düzeltilmesi ameliyatı kombine edilir, gerekirse fazla sarkmış cilt de çıkarılır.

Jinekomasti düzeltilmesi ameliyatından sonra ameliyat izi kalır mı?

  • Çok fazla büyümüş ya da sarkmış (örneğin bariatrik cerrahi sonrası) memeler dışında genellikle bu ameliyat meme kahverengisinin etrafından yapılır ve iyileşme sonrası ameliyat izi belli olmaz.

Jinekomasti ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır?

  • Ameliyattan sonra özel bir korse giyilir ve iyileşme hızınıza bağlı olarak 4-6 hafta kullanılır. Genellikle hastalar 1 hafta sonra işine dönebilmekte ve yaklaşık 6 hafta sonra spor aktivitelerine başlayabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı kalıcı mıdır?

  • Hasta ameliyat sonrası çok fazla kilo alıp vermediği ya a hormonal rahatsızlık geçirmediği sürece jinekomasti operasyonunun etkisi yıllarca kalıcıdır.

bottom of page