top of page
Image by Günter Valda

Meme Dikleştirme

Görüntünüzü Değiştirin, Hayatınız Değişsin

Meme dikleştirme, yer çekimi veya farklı sebepler ile aşağıya sarkan memenin estetik olarak daha uygun pozisyona yükseltildiği bir uygulamadır. Sarkmış cilt ve fazla dokular uzaklaştırılarak meme aynı zamanda daha şekilli hale getirilir. Meme büyütme ameliyatından farklı olarak sadece hacim verme üzerine değil, memenin şeklinin ve pozisyonunun değiştirildiği bir operasyondur.

Meme dikleştirme ameliyatına ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

  • Memelerinizde belirgin bir sarkıklık varsa ve meme ucunuz meme altı oluğunuz seviyesi veya altındaysa meme dikleştirme ameliyatı sizin için yararlı olacaktır. Genel olarak yaş, hamilelik(emzirme), yer çekimi, kiloda hızlı değişiklikler veya genetik meme sarkmanın sebepleri olarak karşımıza çıkar.

Meme dikleştirme çeşitleri: 

Yarım Ay: Memede minimal sarkıklık varsa ve meme ucu karşıya doğru ve sarkmamış ise tercih edilebilir. Yara izi sadece meme kahverengisinin üst yarım sınırında olacağı için neredeyse görünmezdir.

Periaerolar: Memelerde minimal sarkıklık yanında meme uçları seviyelerinde asimetri de varsa tercih edilebilir. yara izi sadece meme kahverengisinin etrafında olacaktır.

Lolipop: Meme ve meme uçlarının da beraberinde sarkık olduğu hastalarda tercih edilir. Ters T yöntemine göre daha az skar bırakır.

Ters T: Memede ve meme uçlarında belirgin miktarda sarkma varsa tercih edildir. Fazla miktarda meme dokusu varsa onu uzaklaştırıp eş zamanda dikeştirme yapmak için ideal yöntemdir. 

Sıklıkla sorulan sorular:

Hamilelikten ne kadar zaman sonra meme dikleştirme ameliyatı olabilirim?

  • Doğumdan yaklaşık 6 ay sonra bu operasyon yapılabilir.

Bu ameliyatla birlikte meme büyütme işlemi de uygulanması gerekiyor mu?

  • Hayır. Meme dikleştirme ameliyatında hastanın kendi dokusu kullanılarak yeni yerinde daha dik bir meme oluşturulur, mutlaka protez koyulması gerekmemektedir. Fakat çoğu hacim kaybı yaşayan ve dikleştirme yanında daha dolgun meme talep eden hastalar için bu iki işlem birlikte güvenle uygulanabilir.

Ameliyat izlerim gözükecek mi?

  • Meme dikleştirme ameliyatının izleri titizlikle meme kahverengisi etrafına ve doğal meme altı katlantılarına gizlenir. Bunun yanında başlangıçta daha belirgin olan izler zaman geçtikçe soluklaşır. 6 ay-1 yıl süre ile güneş ışınlarından korunmak da izlerinizin belirgin olmasını engellemek için en önemli faktörlerden biridir.

Ameliyat sonucum kalıcı mıdır?

  • Aşırı kilo alıp verme ve hamilelik-emzirme durumları olmadığı sürece ameliyat sonucu kalıcıdır.

bottom of page