top of page
Takı Modeli

Otoplasti
(Kepçe Kulak Estetiği)

Görüntünüzü Değiştirin, Hayatınız Değişsin

Büyük ve belirgin kulaklar çocuklarda ve erişkinlerde derin anksiyete ve üzüntü sebebi olabilir. Fazlaca büyük kulaklar yüzün genel görünümündeki dengeyi bozabilir. Kulak deformiteleri (bozuklukları) genetik sebeplerle veya yaralanmalar sonrası da görülebilir. Otoplasti, büyük veya belirgin (kepçe) kulakların düzeltilmesi operasyonudur. 

Bu operasyon ile;

  • Kulaklarınızın görünümünde kalıcı düzelme,

  • Gizlenen insizyonlar sayesinde ameliyat izinin gözükmemesi,

  • Yüzün görünümünde denge,

  • Sosyal ve duygusal anksiyetenin giderilmesi sağlanır.

Fazla büyük kulaklar: Kulak kepçesinin uzunluğu yüzdeki diğer yapılara ve yüze göre fazla olan hastalardır. Kulak uzunluğu kulak kepçesinin tepe noktasından kulak memesinin sonuna kadar ölçülür ve eğer oran olarak uzunsa bu ameliyatla bir miktar kıkırdak çıkarılarak ya da şekillendirilerek kulağın uzunluğu yüze uyumlu hale getirilir.

Belirgin (kepçe) kulaklar: Kulağın arka bölgesindeki kıkırdağın fazla olması sonucu kulağın baş düzlemine göre öne itilmesi ile oluşur. Baş-kulak açısı artmıştır. Bunun azaltılması için kulağın arkasından bir miktar kıkırdak çıkarılır ve arka taraftan dikişler ile kulak baş düzlemine yaklaştırılır. Bu ameliyat ile kulağın önden bakışta görünümü azaltılmış olur.

Sıkça sorulan sorular

Kepçe kulak estetik ameliyatında hangi tip anestezi kullanılır?

  • Kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Çocuk hastalarda ya da hastanın isteği doğrultusunda genel anestezi de uygulanabilir.

Kepçe kulak ameliyatı kaç yaşında çocuklar için uygundur?

  • Bu ameliyat kulak gelişimini tam olarak tamamlamış hastalara uygulanabilir. Bu da genellikle 5-6 yaşlarında olur. Genel olarak okula başlamadan önce ve gelişim tamamlandıktan sonraki dönem çocuk hastalar için en uygun dönemdir.

İyileşme dönemi ne kadar sürer?

  • Ameliyattan sonraki dönemde ödem olabilir. İyileşme sürecine bağlı olarak ameliyattan sonra birkaç hafta bandaj veya sporcu bandı takılması önerilir. Çoğu hasta bir hafta içinde işine, 2-3 hafta sonra spor rutinine dönebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı mıdır?

  • Evet, otoplasti ameliyatı hayat boyu sonucu hedefler. Çocukluk döneminde yapılan ameliyat sonucu da erişkin hayatında devam etmektedir.

Ameliyat izim belli olacak mı?

  • Ameliyat izi kulağın arkasına ve bazen kulak küçültülmesi işlemi de eklenmişse kulak kıvrımları arasına gizlenmektedir. Bu sayede ameliyat izleri belli olmaz.

bottom of page