top of page
Image by National Cancer Institute

Abdominoplasti
(Karın Germe)

Görüntünüzü Değiştirin, Hayatınız Değişsin

Abdominoplasti (karın germe) nedir?

Abdominoplasti, karından fazla yağ ve cildin uzaklaştırılıp, karın ön duvarındaki kasların sıkılaştırılarak karnın görünümünü düzelten ameliyattır. Her yaştan kadın veya erkek, diyet ve egzersizin yetersiz kaldığı durumlarda bu operasyon için başvurabilmektedir.

  • Özgüveni arttırır

  • Vücut hatları düzelir

  • Kıyafetlerin vücuda daha düzgün ve rahat oturmasını sağlar.

Abdominoplasti teknikleri

Tam karın germe: Fazla cilt ve yağ çıkarılır ve karın duvarı da sıkılaştırılır. Kalan cilt ile düz bir karın oluşturulurken, göbek deliği de yeni yerine taşınır.

Mini karın germe: Daha az sarkmış cildi olan hastalarda tercih edilir. Sadece göbek deliğinin altındaki fazla cilt çıkarılır, göbek deliği taşınmaz ve genellikle ameliyat izi daha kısa olur.

Sıkça sorulan sorular

Abdominoplasti (karın germe estetik cerrahi) ameliyatı için en iyi adaylar kimlerdir?

  • Genel sağlık durumu iyi olan, karnında kalıcı bir sarkık cilt fazlalığı ve inatçı yağ birikmeleri olan hastalar için idealdir.

İyileşme ne kadar sürer?

  • Karın germe ameliyatından sonra iyileşme dönemi kişilere göre değişmektedir. Çoğu hasta 7-10 gün sonra işine dönebilmekte, tam iyileşme 1 ayı bulabilmekte ve tüm ödemlerin geçip karnın son haline gelmesi 6 aya kadar sürebilmektedir.

Hamilelik sonrasında en erken ne zaman karın germe ameliyatı yapılabilir? 

  • Hamilelik döneminde vücutta oluşan değişikliklerin eski haline dönmesi ve ameliyattan maksimum yararlanılması için en az 6 ay - 1 yıl geçmesi önerilmektedir.

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilir miyim?

  • Hamilelik isteği varsa, karın germe ameliyatından (hastaya göre değişmekle beraber) en az 1 yıl geçtikten sonra hamile kalınması önerilmektedir. 

Karın germe ameliyatının etkisi ne kadar sürer?

  • Hasta kilosunu koruduğu ve hamile kalmadığı sürece karın germe ameliyatının sonucu kalıcıdır.

bottom of page