top of page
Adam Başlarken Botox

Botoks (Botox)

En İyi Görüntünüze Kavuşun

Botoks, zamanın etkisini geriye alan test edilmiş güvenilir ve etkili bir yöntemdir. Ameliyatsız estetik uygulamalarda kadınlar ve erkekler tarafından en sık başvurulan işlemdir. Kişiye özel uygulama yöntemleri ile yüzde dinlenmiş genç bir ifade oluşturulur.

Botoks nedir?

Botoks bir bakteriden elde edilen ve kaslarda geçici hareketsizlik sağlayan, bu sayede kırışıklıkları azaltan bir maddedir.

  • İki kaş arasında kızma çizgileri

  • Alın bölgesinde yatay çizgiler

  • Göz kenarlarında "kaz ayağı" çizgileri

  • Boyunda çekmeye sebep olan bantlar

botoks ile tedavi edilebilir.​

Botoks ile neden belirli çizgiler ve kırışıklıklar tedavi edilebilir?

Botoks, kas hareketi ile oluşan yüzdeki dinamik çizgileri tedavi eder. Dinamik çizgiler, yüzdeki kasların kasılması sonucu üzerindeki cildin katlanması ile oluşur. Bu yüz hareketleri kaş çatma, kaşları yukarı kaldırma, gülümseme, gözleri kısma gibi mimiklerdir. Bunun yanında kas hareketlerinden bağımsız olarak hacim kaybı nedeni ile oluşan kırışıklıkların tedavisi ise dolgu yöntemleridir.

Botoks nasıl etki eder?

Botoks, kırışıklığa yol açan kasları yumuşatarak etki eder. Sadece yapıldığı bölgede etkilidir. Etkisi yaklaşık 4 ay sürmektedir. Sonrasında aynı etkinin devam etmesi isteniyorsa işlem tekrarlanır. 

Botoks uygulaması ve sonrası nasıl geçer?

Botoks uygulaması neredeyse ağrısızdır. İşlem sırasında çok ince bir iğne kullanılmaktadır, bununla birlikte hafif bir batma veya basınç hissedilebilir. İşlem sonrasında bu hisler tamamen geçer.

İşlem sonrasında hafif kızarıklık olması normaldir, birkaç saat içinde kaybolur. İlk 24 saat yüze masaj yapılmamalı ve ovulmamalıdır. İlk 4 saat kişi dik durmalı, eğilmemeli, ilk 3 gün yüz üstü yatmamalıdır.

Botoksun etkisi ne zaman başlar?

Botoksun etkisi yaklaşık 3 günde başlamakla birlikte, etkilerinin tam oturması yaklaşık 2 haftadır.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi ortalama 4 ay sürmektedir, bazen kişinin yapısına göre daha uzun veya kısa sürebilmektedir.

Botoksun etkisi geçtikten sonra mutlaka tekrar yapılmalı mı?

Botoksun etkisi geçicidir, yani etkisi geçtiğinde kişinin yüzü botoks yapılmamış haline döner. Olduğundan daha sarkık ya da daha kırışık bir hale dönmez, hatta mimikleri azalttığı için kırışıklık önleyici etkisi de bulunmaktadır. Bu yüzden bir kere botoks yaptırınca sürekli yapılması gerekiyor düşüncesi doğru değildir, kişi aynı görünüme sahip olmaya devam etmek isterse tekrar yaptırabilir.

Botoks ile başka hangi tedaviler yapılır?

Botox ile terleme tedavisi: Koltuk altı, el ayası veya ayak tabanında aşırı terleme olan hastalarda kullanılır. Tekrarlayan tedaviler sonrasında botoks yaptırma ihtiyacı azalır ve iki tedavi arasındaki süre zamanla uzar.

Botoks ile gummy smile tedavisi: Gülümseme sırasında diş etleri fazla miktarda görünen hastalara uygulanır. İşlem sonrası aşırı aktif olan ve gülümseme sırasında fazlaca kalkan kas daha az kalkar, ve kişiye daha çekici gelen bir gülümseme elde edilir.

Botoks ile diş sıkma tedavisi: En büyük çiğneme kası olan masseter kası, aynı zamanda çenenin de köşeli görünümünü oluşturmaktadır. Masseter kası çok güçlü olan hastalar, diş sıkma problemi yaşayanlar, ya da çenesinin daha az köşeli bir görüntüye sahip olmasını isteyen kişiler masseter botoksundan yarar görür. Genellikle bir ya da birkaç uygulamadan sonra kas eskisi kadar güçlü olmayacağından diş sıkma şikayetleri azalır veya biter.

bottom of page